BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Stratonikeia Antik Kenti, Muğla'nın Yatağan İlçesi'nin 6-7 km. batısındaki Yatağan-Milas karayolu...

Tarihi Ahi Kenti olarak bilinen Mudurnu, Bolu'nun bir ilçesidir. Bolu’ya 52 km uzaklıktaki...

Amasya’daki Harşena Kalesi, şehrin savunmaya en uygun mevkii olan Harşena Dağı üzerinde...

Anadolu’nun her köşesi uygarlık tarihinin aydınlanmasını sağlayacak sayısız yerleşimleri...

İsmail Fakirullah Türbesi

İsmail Fakirullah Türbesi

Din ve astronomi bilgini olan İbrahim Hakkı'nın Hocası İsmail Fakirullah adına 18. yüz yılda yaptırdığı İsmail Fakirullah Türbesi Aydınlar İlçe Merkezi'ne bağlı Tillo Beldesi'nde yer almaktadır.

Bir tane büyük ve iki ufak kubbenin örttüğü iki oda ve bir hol ile kuleden oluşan türbenin temel vasfı Aydınlar İlçesi'nin 3-4 kilometre doğusunda bulunan bir tepe üzerinde yer alan Kalet-ül Ustad adı verilen yığma taş malzeme kullanılarak inşa edilmiş olan ve duvarındaki 40x50 santimetre ölçülerindeki pencereden her sene gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart günü yeni doğan güneşin ilk ışıkları türbeye ait kulenin penceresine vurarak kırılma suretiyle hocası İsmail Fakirullah'ın sandukasının baş tarafını aydınlatmasıdır.

İbrahim Hakkı,1700'ün başlarında Erzurum'da doğmuş, 6-7 yaşlarındayken annesi ölünce babası onu amcasına emanet etmiş ve Tillo'da İsmail Fakirullah'ın öğrencisi olmuştur. Zamanla gökbilimi, felsefe ve edebiyat konularıyla ilgilenmiştir. Hocası İsmail Fakirullah öldükten sonra, ona olan saygısını göstermek için İsmail Fakirullah'ın türbesinin karşısındaki tepeye ufak bir penceresi olan harçsız bir duvar örmüştür. Her sene 21 Martta güneş tepenin arkasından görünür görünmez bu pencereden içeri süzülür, İsmail Fakirullah'ın türbesinin pencerelerinden yansıyarak geçer ve çeşitli açılarla yansıtılmış ışık kısa bir süre için İsmail Fakirullah’ın mezarını aydınlatır.

comment

YORUM YAPIN

1000 karakter kaldı.